Kategorie
Bez kategorii

Jak zablokować reklamy na każdym iPhonie i iPadzie

Zgadza się, istnieje sposób na zablokowanie reklam na każdym iPhonie i iPadzie. Zarówno tych w aplikacjach, jak i tych na stronach internetowych (niezależnie od przeglądarki). Całkowicie bezpiecznie, za darmo, bez sztuczek czy tzw. jailbreaka. Proces zajmuje 2-5 minut. Oprócz tego wyjaśnię w skrócie na czym polega cały sposób i opiszę poboczne tematy.

Dlaczego blokować reklamy?

Jeżeli potrzebujesz powodów dla których warto blokować reklamy na telefonie czy tablecie, już spieszę z przykładami.

  1. Drażnią – to chyba nie podlega dyskusji, skoro tu trafiłeś.
  2. Zużywają baterię.
  3. Niejednokrotnie zasłaniają treść, którą konsumujemy lub zmniejszają nasz obszar roboczy.
  4. Jeżeli z telefonu lub tabletu korzysta dziecko – chrońmy nasze potomstwo przed pompowaniem do głów niechcianych treści. Młodsi użytkownicy często nie rozumieją czym są reklamy. Zachęcane kolorowymi i ruszającymi się postaciami klikają w nie bez myślenia.

Jeżeli czujesz, że nie postępujesz słusznie – rozważ finansowe wsparcie dla autorów aplikacji czy gier, z których korzystasz regularnie. Wielu autorów umożliwia proste przesłanie przysłowiowych 5 zł na kawę czy wykupienia pełnego pakietu funkcjonalności.

Czego użyjemy?

Do zablokowania reklam na iPhonie lub iPadzie wykorzystamy:

  1. aplikację DNSCloak – jej zadaniem jest ustawienie i utrzymywanie adresów DNS w naszym telefonie, niezależnie od sieci czy przełączania się pomiędzy nimi,
  2. serwery DNS AdGuard, które filtrują wszelkie treści reklamowe, analityczne, spamerskie i tym podobne.

Dlaczego potrzebujemy aplikacji? Przecież serwery DNS można ustawić w systemie natywnie.

Zgadza się, to prawda. Jest tu jednak kilka kruczków. System iOS pozwala zmieniać adresy DNS dla sieci tylko pojedynczo. To oznacza, że np. dla każdej sieci WiFi, z której korzystamy, musielibyśmy oddzielnie ustawiać adresy.

Teraz pora na największy problem: bez „złamania systemu” (tzw. jailbreaka) nie możemy zmienić adresów DNS dla połączenia z internetem „poza domem”. Czyli reklamy mielibyśmy zablokowane tylko w skonfigurowanych sieciach WiFi. A idąc za ciosem – wiele reklam, jest zapisywanych w pamięci podręcznej po pobraniu. Więc reklamy, które wyświetliły nam się poza siecią WiFi, będziemy najprawdopodobniej widzieć nawet po zablokowaniu „w domu”.

Aplikacja DNSCloak zapewnia nam super prostą konfigurację serwerów DNS dla każdego połączenia z siecią (nawet tego dostarczanego przez operatora) poprzez tunelowanie VPN.

Zatem, blokujmy reklamy

Na początku zaczynamy od zainstalowania wspomnianej aplikacji DNSCloak z Apple Store. Następnie uruchamiamy ją i w pasku szukania dostępnych serwerów DNS wpisujemy frazę „adguard”. Wielkość liter nie ma znaczenia. Z przefiltrowanej listy, wybieramy serwer „adguard-dns-doh”.

Następnie klikamy na przycisk „Use this server”. Pozwalamy aplikacji na tworzenie i zarządzanie profilami VPN w telefonie, potwierdzamy dodanie nowej konfiguracji i czekamy na uruchomienie usługi.

Klikając ikonę zakładki w lewym górnym rogu, możemy zobaczyć listę włączonych serwerów DNS. Powinniśmy na niej widzieć tylko wybrany przez nas „adguard-dns-doh”.

Dodatkowo, potrzebujemy dokonać małej konfiguracji aplikacji, która jest dostępna pod ikoną menu (trzy paski) również w lewym górnym rogu. Powinniśmy tam włączyć „Connect On Demand”, dzięki czemu aplikacja będzie pilnować, aby cały nasz ruch w sieci był kierowany poprzez utworzony tunel.

Opcja „Show VPN icon” jest opcjonalna i sprawuje czysto informacyjną funkcję – wyświetla stosowną ikonę w pasku statusu telefonu, gdy połączenie jest aktywne. Ja mam ją włączoną, by zawsze mieć pewność, że wszystko działa poprawnie.

Masz już poprawnie zainstalowaną i skonfigurowaną aplikację, dzięki czemu praktycznie wszystkie reklamy na Twoim urządzeniu będą blokowane. Aby upewnić się, iż wszystko wykonałeś poprawnie, przejdź na stronę AdGuard i w jej dolnej części znajdź mapkę. Powinieneś pod nią widzieć napis „Używasz „domyślnej” konfiguracji AdGuard DNS” (lub odpowiednik np. w języku angielskim). Pamiętaj, aby stronę odwiedzić korzystając z tego samego urządzenia, na którym zainstalowałeś aplikację.

Jeżeli z jakiegoś powodu chcesz pozbyć się z telefonu wszystkiego co jest związane z zainstalowaną aplikacją (włącznie z utworzoną konfiguracją), wystarczy, że ją odinstalujesz. Wszelkie powiązane dane zostaną również usunięte.

Ważne informacje

  1. Z racji tego, iż tunel VPN musi być cały czas aktywny, telefon zużywa minimalnie większą ilość energii. Pamiętajmy jednak, że pobieranie i wyświetlanie reklam również jej potrzebuje. Więc w praktyce suma zużywanej energii powinna pozostać podobna. U mnie czas pracy telefonu nie zmienił się w żaden zauważalny sposób.
  2. Nie każda reklama będzie zablokowana. W pewnych aplikacjach lub na pewnych stronach mogą znaleźć się reklamy. Filtry reklamowe są cały czas rozwijane, lecz to ciągły proces. Śmiało mogę powiedzieć, że około 95-99% reklam jest blokowane.
  3. Reklamy na Youtube są serwowane w zupełnie inny sposób – ten sposób ich nie zablokuje.
  4. Jeżeli grasz w gry, w których oglądasz filmy lub reklamy, by zdobywać wirtualną walutę (zielone banknoty, niebieskie diamenty itp.), istnieje bardzo duża szansa, że nie będzie to dalej możliwe. Ponieważ gry weryfikują, czy faktycznie obejrzałeś reklamę. Jeżeli jednak chcesz zrobić wyjątek, możesz to wykonać wykorzystując funkcjonalność białej listy w aplikacji.

Alternatywy

Istnieje sporo alternatywnych rozwiązań w postaci aplikacji, jednak każda z nich ma sporo ograniczeń. Mianowicie – większość z nich, blokuje reklamy tylko w przeglądarce Safari (w aplikacjach nadal będziemy je widzieć). Inne po prostu nie działają lub wykorzystują dziwne sposoby.

Jednym z sensowniejszych alternatywnych rozwiązań jest aplikacja AdBlock (oficjalna strona), która kosztuje około 8 zł ($1.99). Sam ją kupiłem i używałem przez długi czas – działa na bardzo podobnej zasadzie jak opisany wyżej proces. Ma jednak bardzo duży minus – podczas przełączania sieci WiFi lub wychodzenia z domu, połączenie VPN jest rozłączane, co powoduje powrót reklam i konieczność restartu aplikacji kilka razy dziennie. Aplikacja nie była również aktualizowana od 9 listopada 2017 roku.

Podziel się wiedzą

Jeżeli jesteś zadowolony z osiągniętego efektu – podziel się z innymi wiedzą. Niech telefony, tablety i oczy znajomych odetchną bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *